دانشگاه آزاد اسلامی شیراز

باید تلاش شود تولیدات علمی در جهت رونق صنعت و تولید ثروت حرکت کند1393-9-23

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز:

باید تلاش شود تولیدات علمی در جهت رونق صنعت و تولید ثروت حرکت کند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی شیراز: جلسه هم اندیشی مدیران و اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، استعدادهای درخشان و کارآفرینان استان فارس در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز برگزار شد.

در این جلسه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز، ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی و سالگرد شهادت معلم اخلاق،  شهید آیت الله دستغیب، به آمار دانشجویان واحد شیراز اشاره کرد و گفت: واحد شیراز با 400 عضو هیأت علمی هم اکنون 57 رشته کارشناسی ارشد و 21 رشته دکتری دارد که هم اکنون 21 هزار دانشجو در سطوح مختلف تحصیلی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

وی با اشاره به ظرفیت بالای علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز اظهار داشت: علیرغم رشد دوبرابری جمعیت کشور نسبت به اوایل پیروزی انقلاب، جمعیت دانشجویی کشور با رشد 20 برابری روبرو بوده است که این از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران است. استان فارس با 220 هزار دانشجو رتبه اول را در میان استان های کشور دارد که 120 هزار نفر از آنان در واحد های مختلف دانشگاه آزاد اسلامی حضور دارند. این آمار به تنهایی مبین نقش مهم دانشگاه آزاد اسلامی در بحث گسترش آموزش عالی کشور است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در تولید مقالات علمی در کشور در رتبه نخست قرار دارد، ادامه داد: باید تلاش شود تولیدات علمی در جهت رونق صنعت و تولید ثروت حرکت کند. هدایت نتایج پژوهش های علمی به سمت بازار درآمد از دغدغه های مهم ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی است که می بایستی مد نظر قرار گیرد.

دکتر ساروئی با تاکید بر لزوم رسیدگی ویژه به معضلات فعلی در حوزه پژوهش نظیر، میزان بودجه های پژوهشی، خرید و فروش مقالات و پایان نامه ها و کمبود اعضای هیأت علمی بیان داشت: توسعه اعضای هیأت علمی در بحث گسترش آموزش عالی، هم افزایی کیفی در آموزش و توسعه شرکت های دانش بنیان از برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی است که امیدواریم با تلاش و همکاری همگان به آن دست یابیم.  

در این جلسه رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی نیز با اشاره به تخصص خود در حوزه سینتیک بیان داشت: در سینتیک موقعیت پیشین، فعلی و آینده یک پدیده در نظر گرفته و بررسی می شود. این موضوع می بایستی در زندگی ما نیز جریان داشته باشد و بدنبال پیشرفت باشیم. بسیاری از اعضای باشگاه ما موفق به تجاری سازی و ایجاد مراکز رشد شده و توانسته اند اختراعات خود را به مرحله تولید صنعتی برسانند.

وی گفت: امروز در سطوح بالای دانشگاه آزاد اسلامی از باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان به عنوان مفصل دانشگاه یاد می شود و تشکیل هیأت امنای قدرتمند در دانشگاه آزاد اسلامی نشان دهنده عزم دانشگاه آزاد اسلامی در تجاری سازی نتایج پژوهشی است.

دکتر زارع در خاتمه بیان داشت: باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان می بایستی از تمام ظرفیت های موجود، حتی از تجارب و دستاوردهای اعضای پیشین خود، در جهت تحقق اهداف پیش بینی شده در اساسنامه خود بهره مند گردد.

در این جلسه نخبگان استان فارس به طرح سؤالات و بیان مشکلات و پیشنهادات خود پرداختند که رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی به سؤالات پاسخ داد.

در پایان نیز از خدمات دکتر تورج غفاری رئیس پیشین باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد شیراز تقدیر و دکتر فربد ذوالریاستین به عنوان رئیس جدید این باشگاه معرفی گردید