دانشگاه آزاد اسلامی شیراز

پژوهشی دارای ارزش است که تبدیل به فناوری شود1393-9-25

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز:

پژوهشی دارای ارزش است که تبدیل به فناوری شود

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی شیراز:هفته پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز با حضور دکتر حمزه ساروئی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز و دبیر هیأت امنای استان فارس، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید محمودیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان فارس، دکتر کورس یزدجردی معاون پژوهشی واحد شیراز و جمع کثیری از اساتید و دانشجویان در تالار امام خمینی (ره) دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی شیراز گرامی داشته شد.

در این مراسم دکتر ساروئی اظهار داشت: زمانیکه که دانشگاه آزاد اسلامی در دهه 60 شروع به کار کرد، در دهه اول چیزی به عنوان معاونت پژوهشی وجود نداشت. در دهه دوم یک مقدار این دغدغه پیش آمد که در کنار آموزش نیاز به کار پژوهشی هم هست و بخشی از بودجه دانشگاه در اختیار معاونت پژوهشی قرار گرفت که تاکنون فعالیت ها و کارهای با ارزشی صورت گرفته است. وی گفت: سیاست ریاست دانشگاه جناب دکتر میرزاده، این است که دانشگاه در جهت هم افزایی کیفی حرکت کند و بحث کیفی سازی واحدهای دانشگاهی یک اصل است. دانشگاه آزاد نقش بسزایی در افزایش جمعیت دانشجویی کشور داشته و توانسته به عنوان اولین دانشگاه حضوری جهان جایگاه واقعی خودش را در جامعه پیدا کند. رئیس واحد شیراز گفت: ما فقط توانسته ایم مقاله تولید کنیم اما نتوانسته ایم این مقالات را تبدیل به فناوری کنیم. متاسفانه امروزه کار خرید و فروش مقالات به یک کار تجاری تبدیل شده است و مقام معظم رهبری با این شرایطی که پیش آمده بحث دانش بنیان و تولید و تبدیل علم به دانش و تجاری سازی را بیان داشتند.

دبیر هیأت امنای استان فارس در ادامه بیان داشت: ما در جایگاه خوبی قرار نداریم. ما نتوانسته ایم خودمان را خوب معرفی کنیم. دنیا دنیای رقابت است. اگر نتوانیم رقابت جدی با دانشگاه های داخل داشته باشیم عقب می مانیم. ما باید مطرح بشویم. تعداد پایان نامه های ما بخصوص در مقاطع ارشد و دکتری زیاد است که ما می توانیم از آنها در راستای حل مشکلات استان استفاده کنیم و ما می دانیم که پژوهشی دارای ارزش است که تبدیل به فناری شود.

ساروئی گفت: شوراهای تحصیلات تکمیلی واحدها باید در بحث پایان نامه ها نظارت و دقت بیشتری نمایند. در بحث مجلات نیز باید فکر جدی بکنیم. این مشکلات به دست شما بزرگواران حل شدنی است. آینده واحد شیراز در راستای تعالی بسیار خوب است و باید تلاش کنیم همه با هم از این جایی که هستیم بالاتر برویم.

همچنین در این مراسم، دکتر محمودیان اظهار داشت: این جلسه در رابطه با پژوهش و تکریم مقام علم و مقام محقق برگزار شده که در متون ما و در سیره علمی ما و همچنین در سیره عملی معصومین ما توصیه به تحقیق و پژوهش زیاد مطرح شده است. وی گفت: کوشش اگر بدون تحقیق باشد به نتیجه نمی رسد. کوشش زمانی به نتیجه می رسد که با تحقیق همراه باشد. به فرموده پیامبر گرامی اسلام عظمت محقق در خصوص کسی که مکتوبی از خود به جای گذارد چنین آمده: کسی که بمیرد و از خود دفتری یعنی میراث مکتوبی به جای بگذارد بهشت بر او واجب می شود.

رئیس دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در استان فارس بیان داشت: تحقیق موجب شکوفایی و رشد جوامع بشری می شود. گرچه انسان همیشه به دنبال یافتن پاسخی برای پرسش های خود است و همیشه به دنبال کشف حقیقت است. برای رسیدن به حق و حقیقت آنچه مهم است تفکر، تعقل و تامل است. وی گفت: ما در بحث اخلاق حرفه ای یکی از بحث هایی که به آن می پردازیم بحث اخلاق پژوهشی است. وقتی انسان به تحقیق و پژوهش می پردازد گویی خودش را تکثیر می دهد و دیگران او را بهتر می بینند.

وی در خاتمه بیان داشت:ما در متون دینی مان اهتمام به علم و دانش بسیار داریم.شماها سعی کنید در محیط علمی که قرار دارید فقط به انتقال داده های علمی بسنده نکنید و خودمان را با نوشتن ماندگار کنیم.

در این مراسم، دکتر یزدجردی به ارائه گزارش مبسوطی از فعالیت های حوزه پژوهشی همچون تعداد مقالات، مقالات ارائه شده، میزان مشارکت استادان در کنفرانس های داخلی و بین المللی، طرح های پژوهشی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، کتاب های چاپ شده، ارتباط با صنعت، آزمایشگاه ها و کارگاه ها و اقتصاد دانش بنیان پرداخت.

لازم به ذکر است در این مراسم چند تن از اساتید در خصوص مباحث پژوهشی و رشد کیفی دانشگاه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و در پایان از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی شیراز (اساتید، دانشجویان و کارکنان) تقدیر به عمل آمد.